Reference: AA12-AAJ1-315Z-1Y
Free Delivery Available*
Silver Flat Frame
Add To Basket
  In Stock  Free Delivery*
Price Match Guarantee
Price Includes VAT
Fits Artwork / Picture Size
12" x 8"
Border Style (Mount)
Smooth White
Acrylic Glazing Options
Accessories
See what your artwork looks like inside this frame!
Reference: AA12-AAJ1-315Z-1Y
Trustpilot
Description
12inch x 8inch Silver Flat Picture Frame (CR3313MS)
This frame features a 33mm wide Silver Flat moulding manufactured out of Obeche with a Closed Grain finish. The frame also includes a Single Mount, which will overlap your artwork by 4mm on each side making it easier for you to fit your artwork. Please note that a mount makes the outside of your frame larger. The mount is acid neutral and adds a professional touch to any picture frame.
This frame will fit artwork / picture size of 12" x 8" overlapping your artwork by approx 4mm on each side. The depth is 13mm and the maximum thickness of artwork that will fit inside is 9mm. If your artwork is quite thick (more than 8mm thick), give us a call or send us an email after placing your order to let us know and we'll make sure the artwork clips are at the right depth.
This frame comes supplied with a removable, sturdy, MDF Backing Board as standard.
Fits Artwork Width
12"
Fits Artwork Height
8"
Depth
13mm
Moulding Width
33mm
Material
Obeche
Finish
Closed Grain
Any Questions? We're here to help.
Monday to Friday 9am to 5:30pm
Detailed Specification
Fits Artwork Size
12" x 8"
External Size
18.61" x 14.61"   (473mm x 371mm)
External sizes may vary by a few mm.
Colour
Silver
Finish
Closed Grain
Moulding Width
33mm
Depth
13mm
Rebate
9mm
Border
Smooth White
Glazing
Acrylic Safety Glazing
Backing
MDF Backing Board
Orientation
Landscape or Portrait
Quantity Discounts
2+
Call To Discuss
Best Price Guarantee
We beat or match all other genuine retailers
Free Delivery
Related Products
23mm Silver Flat Picture Frame
Silver Flat Frame
Fits 12" x 8"
23mm Wide
23mm Deep
60mm Brushed Silver Cushion Picture Frame
Brushed Silver Cushion Frame
Fits 12" x 8"
60mm Wide
25mm Deep
50mm Silver Reverse Picture Frame
Silver Reverse Frame
Fits 12" x 8"
50mm Wide
25mm Deep
24mm Silver Cushion Picture Frame
Silver Cushion Frame
Fits 12" x 8"
24mm Wide
13mm Deep