Reference: AA42-AA23-1D6Z-1Y
Free Delivery Available*
Brushed Black Flat Frame
Add To Basket
  In Stock  Free Delivery*
Price Match Guarantee
Price Includes VAT
Fits Artwork / Picture Size
42" x 23"
Border Style (Mount)
Smooth White
Acrylic Glazing Options
Accessories
See what your artwork looks like inside this frame!
Reference: AA42-AA23-1D6Z-1Y
Trustpilot
Description
42inch x 23inch Black Flat Picture Frame (446227000)
This frame features a 23mm wide Black Flat moulding manufactured out of Ayous with a Brushed Paint finish. The frame also includes a Single Mount, which will overlap your artwork by 4mm on each side making it easier for you to fit your artwork. Please note that a mount makes the outside of your frame larger. The mount is acid neutral and adds a professional touch to any picture frame.
This frame will fit artwork / picture size of 42" x 23" overlapping your artwork by approx 4mm on each side. The depth is 13mm and the maximum thickness of artwork that will fit inside is 8mm. If your artwork is quite thick (more than 8mm thick), give us a call or send us an email after placing your order to let us know and we'll make sure the artwork clips are at the right depth.
This frame comes supplied with a removable, sturdy, MDF Backing Board as standard.
Fits Artwork Width
42"
Fits Artwork Height
23"
Depth
13mm
Moulding Width
23mm
Material
Ayous
Finish
Brushed Paint
Any Questions? We're here to help.
Monday to Friday 9am to 5:30pm
Detailed Specification
Fits Artwork Size
42" x 23"
External Size
47.83" x 28.83"   (1215mm x 732mm)
External sizes may vary by a few mm.
Colour
Black
Finish
Brushed Paint
Moulding Width
23mm
Depth
13mm
Rebate
8mm
Border
Smooth White
Glazing
Acrylic Safety Glazing
Backing
MDF Backing Board
Orientation
Landscape or Portrait
Quantity Discounts
2+
Call To Discuss
Best Price Guarantee
We beat or match all other genuine retailers
Free Delivery
Related Products
38mm Black Flat Picture Frame
Black Flat Frame
Fits 42" x 23"
38mm Wide
15mm Deep
85mm Black Reverse Picture Frame
Black Reverse Frame
Fits 42" x 23"
85mm Wide
36mm Deep
30mm Black Flat Picture Frame
Black Flat Frame
Fits 42" x 23"
30mm Wide
13mm Deep
Black Reverse Frame
Fits 42" x 23"
85mm Wide
43mm Deep