Reference: AB48-AA27-A98Z-1Y
Free Delivery Available*
Silver Cushion Frame
Add To Basket
  In Stock  Free Delivery*
Price Match Guarantee
Price Includes VAT
Fits Artwork / Picture Size
480mm x 270mm
Border Style (Mount)
Smooth White
Acrylic Glazing Options
Accessories
See what your artwork looks like inside this frame!
Reference: AB48-AA27-A98Z-1Y
Trustpilot
Description
480mm x 270mm Silver Cushion Picture Frame (618348000)
This frame features a 23mm wide Silver Cushion moulding manufactured out of Poplar with a Foil finish. The frame also includes a Single Mount, which will overlap your artwork by 4mm on each side making it easier for you to fit your artwork. Please note that a mount makes the outside of your frame larger. The mount is acid neutral and adds a professional touch to any picture frame.
This frame will fit artwork / picture size of 480mm x 270mm overlapping your artwork by approx 4mm on each side. The depth is 20mm and the maximum thickness of artwork that will fit inside is 13mm. If your artwork is quite thick (more than 8mm thick), give us a call or send us an email after placing your order to let us know and we'll make sure the artwork clips are at the right depth.
This frame comes supplied with a removable, sturdy, MDF Backing Board as standard.
Fits Artwork Width
480mm
Fits Artwork Height
270mm
Depth
20mm
Moulding Width
23mm
Material
Poplar
Finish
Foil
Any Questions? We're here to help.
Monday to Friday 9am to 5:30pm
Detailed Specification
Fits Artwork Size
480mm x 270mm
External Size
628mm x 418mm
External sizes may vary by a few mm.
Colour
Silver
Finish
Foil
Moulding Width
23mm
Depth
20mm
Rebate
13mm
Border
Smooth White
Glazing
Acrylic Safety Glazing
Backing
MDF Backing Board
Orientation
Landscape or Portrait
Quantity Discounts
2+
Call To Discuss
Best Price Guarantee
We beat or match all other genuine retailers
Free Delivery
Related Products
100mm Silver / Gold Reverse Picture Frame
Silver / Gold Reverse Frame
Fits 480mm x 270mm
100mm Wide
36mm Deep
60mm Silver Flat Picture Frame
Silver Flat Frame
Fits 480mm x 270mm
60mm Wide
23mm Deep
23mm Silver & Black Sided Flat Picture Frame
Silver & Black Sided Flat Frame
Fits 480mm x 270mm
23mm Wide
14mm Deep
39mm Silver Cushion Picture Frame
Silver Cushion Frame
Fits 480mm x 270mm
39mm Wide
27mm Deep